تبلیغات
اروم آنلاین | اخبار ارومیه | پایگاه خبری ، فرهنگی و ورزشی شمالغرب كشور
logo-samandehi

صاباح نیوز

آبشارآنلاین

نوای عالیم قاسم اف در حضور ستارگان سینما و موسیقی ایران غوغا کرد

نوای عالیم قاسم اف در حضور ستارگان سینما و موسیقی ایران غوغا کردستاره های ایرانی سینما و موسیقی در کنسرت عالیم قاسم اف حضور پیدا کردند. شهرام ناظری روی سن رفت و به او نشان افتخار داد. عجیب است که حضورش به اندازه کیتارو در ایران سروصدا نکرد. او پس از کیتارو دومین چهره بزرگ موسیقی جهان است که به ایران می آید و کنسرت می گذارد. عالیم قاسم اف به بلبل شرق معروف است.با قاسم اف بیشتر آشنا شوید

متولد 1957 در آذربایجان و یکی از بهترین خوانندگان موسیقی مقامی است. برنده جایزه موسیقی بین المللی یونسکو در سال 1999 است؛ جایزه ای که پیش از او موسیقیدیان های بزرگی مانند شوستاکوویچ، اوی شانکار و نصرت فاتح خان آن را دریافت کردند.

او یکی از تحسین شده ترین چهره های موسیقی جهان است. البته برای شناخت قاسم اف باید مخاطب جدی تر موسیقی سنتی و بخصوص موسیقی آذربایجانی باشید. موسیقی او را با بداهه پردازی هایش در آواز می شناسند که از سبک سنتی موسیقی مقامی فاصله گرفته است.

قاسم اف تا به حال 9 آلبوم منتشر کرده که در سه تا از آنها دخترش ، فرقانه قاسم اف هم حضور دارد. نشریه نیویورک تایمز درباره این موسیقیدان آذربایجانی می نویسد: «خیلی ساده باید گفت که او یکی از بزرگترین خواننده های زنده جهان است. با یکجور حزن و خستگی ناخودآگاه که در صدایش وجود دارد که شور و تسلیم ، تفرک و افسون را با هم پیوند می دهد و حالتی مسحور کننده دارد

قاسم اف کار خواندن را زمانی شروع کرد که هنوز آذربایجان تحت سیطره اتحاد جماهیر شوروی بود. او نه تنها به موسیقی سنتی آذربایجان ، جلال و شکوه گذشته اش را برگرداند که از مرزهای کشورش فراتر رفت و از ترکیه موسیقی عاشیق ها و از ایران موسیقی آذری را وام گرفت و همه آنها را با استاداد فوق العاده خودش ترکیب کرد و نتیجه صدایی شد که نه تنها ترک زبانان که حتی مخاطبان غربی اش را هم مبهوت می کند.


استقبال از اجراهای قاسم اف در ایران

قاسم اف 21، 22 و 23 دی ماه با ارکستر سازهای بادی کنسرت گذاشت و در همه سانس های کنسرتش سالن پر شد. آنقدر از کنسرت قاسم اف استقبال شد که یک شب دیگر، 23 دی ماه هم تمدیدش کردند. رهبری ارکستر بادی تهران در این اجرا را «جاوید مجلسی» بر عهده داشت و در این برنامه مهمترین و محبوب ترین قطعات موسیقی آذربایجان به صورت ارکسترال تنظیم شده بود. ارکستر بادی تهران به سرپرستی سینا ذکایی در سال های اخیر موفقیت های زیادی در زمینه موسیقی کسب کرده است.


هنرمندان ایران در کنسرت عالیم قاسم اف


هنرمندان ایران در کنسرت عالیم قاسم اف


هنرمندان ایران در کنسرت عالیم قاسم اف


هنرمندان ایران در کنسرت عالیم قاسم اف


او تاکنون کنسرت هایی در کشورهای هلند، ژاپن، چین، ایتالیا، کانادا، روسیه، کشورهای آسیای میانه، فرانسه، ایران، انگلیس، آلمان، اسپانیا، بلژیک، برزیل و ایالات متحده و ... برگزار کرده است. او سال 1381 در تبریز کنسرتی اجرا کرده بود که بعدا آلبوم همان اجرا با نام «سفر تبریز» در بازار موسیقی ایران هم منتشر شد. او چند ماه پیش با کیهان کلهر، کمانچه نواز بزرگ ایرانی در لندن کنسرت داشت.

این کنسرت ها اتفاق فرخنده ای در موسیقی ایرانی است. کامنت های مردم در سایت های موسیقی نشان می دهد که چقدر از این کنسرت ها استقبال می کنند. آنها معتقدند وجود کنسرت های متفاوت به خاطر آشنا کردن مردم با سبک ها و سازهای مختلف باعث ارتقای سلیقه موسیقی خواهد شد.

نکته جالبی که در کنسرت قاسم اف می شد دید حضور طیف مختلف ستارگان بود. شهرام ناظری که «شوالیه آواز ایران» لقب دارد و البته رفتن اش به کنسرت قاسم اف عجیب نیست. کمال تبریزی هم که خودش آذری است اما حتی هنرمندانی که آذری نمی دانند هم از موسیقی قاسم اف لذت بردند.

محمود دولت آبادی، نویسنده مشهور ایرانی، سروش صحت، بازیگر و کارگردان یا فاطمه معتمد آریا تنها چند نام از میان ستاره هایی بودند که در کنسرت قاسم اف حضور داشتند. خود قاسم اف زبان را مرزی برای موسیقی نمی داند و می گوید: «موسیقی کشور من با موسیقی ایران بسیار شبیه همدیگر است و البته فقط این زبان است که شاید ما را از هم دور کند. من معتقدم ما به بهانه زبان برای خودمان سد ایجاد کردیم در حالی که موسیقی ما و ایران به قدری به هم شبیه هستند که می توان همکاری های زیادی را در این حوزه ایجاد کرد.»


دردسرهای کنسرت

البته کنسرت قاسم اف هم مثل کیتارو کاملا بی دردسر برگزار نشد. کوروش وزیرمختار، تهیه کننده کنسرت ارکستر سازهای بادی تهران گفته که قرار بود در برج میلاد این کنسرت اجرا شود و طبعا تعداد مخاطبان قابل مقایسه با تالار وحدت نبوده اما سه هفته مانده به آغاز کنسرت، مسئولان حاضر نشدند برج میلاد را در اختیار آنها بگذارند.

وزیرمختار گفته بود: «به نظر من این کنسرت زیان ده ترین کنسرت سال 93 خواهد بود که به شدت ما را دچار آسیب کرد. نمی دانم چرا به استاد عالیم قاسم اف که هم مسلمانند و هم انسانی بسیار معتقد ، مجوز اجرا ندادند و این نکته ای است که باید مسئولان مربوط به این ماجرا بتوانند به آن پاسخ دهند.»

به هر حال حضور چهره هایی مانند قاسم اف و کیتارو به اعتبار سالن های موسیقی ایران اضافه می کند؛ اتفاق فرخنده ای که منتظریم با حضور «یانی» و «کلایدرمن» و «ژان میشل ژار» طبق قول های داده شده تکرار شود.

حاشیه

تمجید ناظری از قاسم اف

ناظری با اهدای هدیه ای منقش به پرچم ایران به قاسم اف گفت: «خوشحالم که امشب این استاد بزرگ موسیقی آذربایجان این هدیه را از دست من دریافت می کنند. امیدوارم همه هنرمندان داخلی هم در این روزهای تاریخی به همدیگر عشق بورزند. موسیقی چیزی چون عشق نیست. خود شما همین الان دیدید که این هنرمند و دخترشانچقدر لحظات خوبی را برای ما ساختند. این حس موسیقی است و این حس درونی و داخلی را مدیون این هنرمند و هنرشان هستیم. امیدوارم هنرمندان داخلی هم درس عشق ورزی به یکدیگر را همراه با هنر موسیقی بیاموزند تا آن حس خوب به جامعه هم منتقل شود.»

شماره 1000 روزنامه آبشار
روزنامه آبشار چاپ یکشنبه 25 بهمن 94
آخرین مطالب
 • برگزاری جشنواره فرهنگی عترت ویژه کارکنان بانک مهر اقتصاد آذربایجان غربی
 • جدیدترین رتبه بندی دانشگاههای علوم پزشکی/دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در جمع برترین ها
 • آگهی مناقصه عمومی روکش آسفالت جاده دسترسی حجاج فرودگاه ارومیه
 • «آگهی مزایده و فروش اموال غیرمنقول(نوبت دوم)» ششدانگ خانه در خیابان خیام ارومیه
 • توصیه هاشمی رفسنجانی به رد صلاحیت شده های انتخابات
 • همایش رسانه و دموکراسی در حسینیه فاطمه الزهرای سپاه تهران برگزار شد
 • آشنایی با الهه سرشار؛ فعال فرهنگی، علمی و اجتماعی شهر ارومیه
 • ماموستا هاشم آبادی: ایران تنها کشوریست که با اتحاد مذاهب اسلامی به مبارزه با ظلم می پردازد
 • فریاد برائت مردم استان در جای جای آذربایجان غربی از رژیم دژخیم آل سعود+تصاویر
 • قتل دختر عکاس اشنویه ای به خاطر عفت و مقاومت در برابر تجاوز
 • محورهای خبری سایت های اپوزیسیون برای تبلیغات علیه نظام جمهوری اسلامی
 • سردار خرّم در سال نوی میلادی با خانواده یک شهید ارمنی دیدار و گفتگو کرد+گزارش تصویری
 • گزارش تصویری راهپیمایی مردم ارومیه در محکومیت اعدام شیخ نمر
 • با دکتر محسن امامی حقوقدان جوان ارومیه ای بیشتر آشنا شویم
 • خبر فوری/شیخ نمر باقر النمر به شهادت رسید
 • صاباح نیوز
  اخبار را بدون سانسور بخوانید
  SabahNews.ir
  آبشار آنلاین
  نخستین روزنامه مجازی شمال غرب کشور
  AbsharOnline.ir
  اسپور نیوز
  نخستین سایت خبری ورزشی شمال غرب کشور
  SporNews.ir
  آفتاب
  هر روز با آفتاب شروع می شود
  Aftabir.com
  ارس تبار
  پایگاه خبری تحلیلی اصلاندوز
  ArasTabar.ir
  تبلیغات شما
  جهت سفارش تبلیغ در این مکان با ما تماس بگیرید
  YourSite adress
  اسپور نیوز

  بنیاد كودك ارومیه

  عصرخبر

  ذوالفقار نیوز

  دنیز نیوز

  کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به اروم آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.